Avaleht      Uudised      Artiklid      Partnerite pakkumised      Pood      Foorum       Chat

Tänane kuupäev 28.03.2024 21:29

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 21 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 00:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.04.2003 16:27
Postitusi: 184
Asukoht: Tartu
Ilmselt on se nagu pimedale kollase värvi seletamine aga kas kuidagi on võimalik mulle selgeks teha kuidas mängib mingi element kinnises ja inverterkastis (Olen mõlemat kastitüüpi kuulnud aga pole otsest võrdlust kusagil kogenud sama elemendiga ja ei oska seda aimata.....et kas kinnises mängib väga palju vaiksemalt?)

teine teema selles, et kuidas töötab 1 vs 2 elementi sama võimu taga (2 puhul loomulikult 2x suurem kasti ruumala) et kas nad silda pannes ja 2 oomina võimu taha ühendades (mis seda lubab) ka mängib paremini ja kui suur se vahe on?

kolmas rumal küsimus selline, et kuidas võrrelda 12" ja 15" elemente sama võimu ja võimsuse korral (12 üldiselt tundlikum aga 15 tekitab vist siiski suuremat rõhku? kas vahe on nagu ööjapäev või mitte? ) ja kuidas võrrelda 2x12 vs 15 kumb sellisel juhul suuremat rõhku tekitab.

Mul on woofreid vast 5-6 olnud aga pole nagu kunagi nii võrrelda saanud ja ei oska ise midagi arvata.

Ettetänades.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 00:47 
Kasutaja avatar

Liitunud: 22.05.2004 15:46
Postitusi: 338
Asukoht: tartumaa
jeff01 kirjutas:
Ilmselt on se nagu pimedale kollase värvi seletamine aga kas kuidagi on võimalik mulle selgeks teha kuidas mängib mingi element kinnises ja inverterkastis (Olen mõlemat kastitüüpi kuulnud aga pole otsest võrdlust kusagil kogenud sama elemendiga ja ei oska seda aimata.....et kas kinnises mängib väga palju vaiksemalt?)

teine teema selles, et kuidas töötab 1 vs 2 elementi sama võimu taga (2 puhul loomulikult 2x suurem kasti ruumala) et kas nad silda pannes ja 2 oomina võimu taha ühendades (mis seda lubab) ka mängib paremini ja kui suur se vahe on?

kolmas rumal küsimus selline, et kuidas võrrelda 12" ja 15" elemente sama võimu ja võimsuse korral (12 üldiselt tundlikum aga 15 tekitab vist siiski suuremat rõhku? kas vahe on nagu ööjapäev või mitte? ) ja kuidas võrrelda 2x12 vs 15 kumb sellisel juhul suuremat rõhku tekitab.

Mul on woofreid vast 5-6 olnud aga pole nagu kunagi nii võrrelda saanud ja ei oska ise midagi arvata.

Ettetänades.

1 vs 2 elementi sama võimu taga +3db ja vist ikka pole 2x suurem see ruumala.
12" ikka tundlikkus vähe magedam kui 15" vahe on ikka tunda jah.

_________________
SQ see pole ikka mingi õige tümpsu värk.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 01:10 
Kasutaja avatar

Liitunud: 29.10.2003 12:45
Postitusi: 956
Asukoht: Haapsalu-Martna-Tallinn
Kinnises kastis mängoib element jah päris tuntavalt vaiksemalt kuid samas täpsemalt.
Kuid on ka selliseid elemente mis näiteks kinnises kastis üldse ei mängi(näiteks Alpine type r)ja inverterkastis on väga head.
Seda +3db juttu ei tasuks väga uskuda.
Üldjuhul on nii,et võimendi annab 4 oomi juures 1 elemendile rohkem välja kui ta annab 2le elemendile 2 oomi juures.
(Näiteks autostudio e1200 annab 1*290w@40hm 12.0v ja 1*470w@2ohm 12.0v ehk siis 2*235w kummagile elemendile)
Olemas on ka erandeid loomulikult
Samuti kui ruumipuudust pole siis soovitaks kasutada 15 tollist elementi.Selle kick on ikka palju jõulisem ja mahlasem.
Ntx mul endal 2*10 tolli 147db pole probleem autos olla aga 15 tollistega 145db on juba suht kibe(sama sagedusel)

_________________
56211069
Soodsad uued ja kasutatud suverehvid


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 13:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.04.2003 16:27
Postitusi: 184
Asukoht: Tartu
Selle ühendamise teemal mõtlesin seda, et kas 2 elementi ühe kanali taga ei tee kõvemat häält kui 1 element ühe kanali taga (st et 4 oomised rööbiti teeb kogutakistuseks 2 oomi ja kui õigesti aru sain siis enamus võimudel on 2 oomi juures välja antav võumsus suurem kui 4 oomi korral)
EDIT: sa said minust vist ikka õigesti aru ja vastasidki nii nagu tahtsin teada :)

Ruumi pole kahjuks nii meeletult....st et on aga tahaks teha välja tõstetava kasti.
Võtame ette näiteks ühe odavaima turul oleva tootja (Starsound) 2 elementi millest ssw3800 (15") ja ssw3000 (12")

1x 12" vajab kas 35L kinnist või 50L inverteriga kasti
1x15" vajab kas 70L kinnist või 116L inverteriga kasti

ja siit ka küsimus, et kui ruumi leidub 70 kastile siis kumb variant mängib paremini kas 1x 15" või 2x12" (mõlemal juhul kinnised kastid)

Kui ruumi jagub ~100L kastile kas siis oleks tuntavalt parem 1x wented 15" või 2x wented 12"


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 14:28 
Kasutaja avatar

Liitunud: 29.10.2003 12:45
Postitusi: 956
Asukoht: Haapsalu-Martna-Tallinn
Kui ruumi leidub 70l kastile siis tee parem 12 tolline inverterkastis ja kui 100l siis 2*12 inverterkastis

_________________
56211069
Soodsad uued ja kasutatud suverehvid


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 15:59 
Kasutaja avatar

Liitunud: 22.05.2004 15:46
Postitusi: 338
Asukoht: tartumaa
Mina ei saa aru 50L inverter kast sellele asjale ei sobi üldse, siis peale vibratsiooni ei taju midagi.
33L kinnises kastis on asjal mingisugune löök aga mitte kõigeparem.
Ma ei saa aru miks need nii suured kastid vaja teha on, siis ei ole enam lööki ju.

huvitav kuidas seda +3dB ei saa väga uskuda.

_________________
SQ see pole ikka mingi õige tümpsu värk.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 16:08 

Liitunud: 01.05.2008 20:26
Postitusi: 90
Asukoht: Pärnu
Mul endal oli 2x12" ssw-3000 ja inverter kastis. Kast oli ca 96L (inverteriga paar liitrit rohkem) ja häälestus 35Hz.
Võimuks oli mingi ssa-....(kroomitud jackslammer). ja see andis välja 2x 150w rms(realne tulemus on mõõdetud ka).
Igastahes sain proovida veel audisoni mono võimult. Mis oli 600w rms reaalne võimsus ning vahe oli väga suur. Bass oli audison-iga hoopiski madalam ja powerit muidugi rohkem.
Valjukad ise olid väga normaalsed sellise hinna kohta.
Üks tetail mille tahaksin välja tuua on et kui panin valjukad tagurbidi kasti,siis mängis tunduvamalt valjemini. Selline nähtus võib tingitud olla sellest, et kui valjukad tagurbidi kasti panna,siis kasti ruumala muutub nende arvelt vms.
kindlasti soovitan vähemalt 250w rms võimu ühele valjukale. mul oli esimene nädal koguaeg peavalu ja ei tahtnud enam muusikat isegi köögiraadiost kuulata.
igal juhul 2x 12" sest 15" on natuke uimasem, kui on kõrgem kasti häälestus. 12" on natuke täpsem.

Btw ühe samasuguse 12" ssw-3000 on saavutatud tulemus 144+ db.

pilt kah:
Pilt


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 20:50 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: 14.03.2008 19:23
Postitusi: 3190
Asukoht: Kuressaare
Aga kui võrrelda 12'' elemendiga bandbass kasti ja inverter kasti?

_________________
Ostan 1. gen Civicu vöi varuosi. BMW E21 varuosi. Vjatka varuosi.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 21:44 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.11.2005 15:12
Postitusi: 1109
saarlane kirjutas:
Aga kui võrrelda 12'' elemendiga bandbass kasti ja inverter kasti?

Õige nimetus on bandpass aga see selleks. Sellist tüüpi kasti on väga raske teha ja sellega võib väga kergelt võssa panna. Soovitaks ikkagi inverterkasti, on väiksem võimalus midagi beesse keerata ja on ka tunduvalt lihtsam ehitada.

_________________
Street B 148.4dB......Street C 150,9dB......Extreme 162,5dB


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 28.12.2008 22:38 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: 14.03.2008 19:23
Postitusi: 3190
Asukoht: Kuressaare
No ma ei küsinud ehitamise kohta, vaid heli kohta. :)

_________________
Ostan 1. gen Civicu vöi varuosi. BMW E21 varuosi. Vjatka varuosi.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 29.12.2008 03:28 
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.12.2008 02:57
Postitusi: 627
Asukoht: Tallinn
jeff01 kirjutas:
ja siit ka küsimus, et kui ruumi leidub 70 kastile siis kumb variant mängib paremini kas 1x 15" või 2x12" (mõlemal juhul kinnised kastid)
Kui bassboxiga vaadata, siis sama võimsuse korral mängiks 1x15" samas kastis kuni 1dB valjemini, kui 2x12". Kui arvestada seda, et 2x väiksemal takistusel annab üks ja sama võimendi 1.5..2x rohkem võimsust, siis läheb eelis 2x12" lahendusele. Inverterkastis peaks asi sama analoogia järgi olema.

MK kirjutas:
Mina ei saa aru 50L inverter kast sellele asjale ei sobi üldse, siis peale vibratsiooni ei taju midagi.
33L kinnises kastis on asjal mingisugune löök aga mitte kõigeparem.
Ma ei saa aru miks need nii suured kastid vaja teha on, siis ei ole enam lööki ju.

See on täiesti maitse asi. Paljud ei oota woofrilt 'lööki', vaid just 'vibratsiooni'.

groundxzero kirjutas:
Üks tetail mille tahaksin välja tuua on et kui panin valjukad tagurbidi kasti,siis mängis tunduvamalt valjemini. Selline nähtus võib tingitud olla sellest, et kui valjukad tagurbidi kasti panna,siis kasti ruumala muutub nende arvelt vms.
Kasti ruumala muutub nii tühisel hulgal, et see küll ei saa põhjustada valjemini mängimist. Oled kindel, et mingi muu muutus seda põhjustada ei saanud? Senised arutelud ja mõõtmised on viinud tõdemuseni, et see, kumba pidi elemendid kastis on, ei mõjuta tulemust eriti.

groundxzero kirjutas:
Btw ühe samasuguse 12" ssw-3000 on saavutatud tulemus 144+ db.
See on küll huvitavalt suur number sellise hinna- ja võimsusklassi elemendi kohta. Äkki räägid lähemalt sellest?

saarlane kirjutas:
Aga kui võrrelda 12'' elemendiga bandbass kasti ja inverter kasti?

Erinevaid viise, kuidas bandpass kasti lahendada on nii palju, et seda küll kuidagi võrrelda ei saa.

_________________
BMW 540 SUPERCHARGED! + Mazda 626 + Frontera TURBO


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 29.12.2008 13:23 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.04.2003 16:27
Postitusi: 184
Asukoht: Tartu
Tänud kindlasti ka Salupale kes seda mulle aastaid tagasi ka seletas aga rumal pea ei pea kinni ja vanast foorumist enam üles ei leidnud.

Kui ma õigesti aru sain siis 2x 12 eelis on vaid 2 oomise kogutakistuse näol 15 tollise ees. Ja kui eeldada, et sama seis on ka inverterkasti puhul siis peaks vist käituma nii, et kui on võimendi mis sobib 2 oomise takistuse jaoks ühes väljundis siis peaks seda ka ära kasutama. kas siis 2x12" või äkki kahe mähisega 15" puhul mis võib isegi 1 Db valjem olla. (Se muidugi loeb juba parameetritest kuna antud 15" oli ühe mähisega)


Kui selle vibratsiooni all mõeldakse seda et pauku justkui pole aga pidevalt puhub õhku siis meenub et sellist asja oli jah suht palju mu 15" inverterkastis : http://www.porsche-foorum.ee/album/albu ... IM3741.JPG inverterid enamus aega naisterahva suunas, kellel juuksed üle pea näos käisid :D

Sain õigesti aru et täpsemalt mängimine ongi vähem vibratsiooni ja konkreetsem pauk (mis on küll kinnises kastis vaiksem aga nii on seda siiski võimalik saavutada)

Kui nüüd järele mõelda on mul woofreid olnud isegi rohkem aga mida pole on mälu sest pole nag üldse meeles kuidas miski mängis.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 29.12.2008 14:06 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.05.2008 18:22
Postitusi: 2840
jeff01 kirjutas:
Kui ma õigesti aru sain siis 2x 12 eelis on vaid 2 oomise kogutakistuse näol 15 tollise ees. Ja kui eeldada, et sama seis on ka inverterkasti puhul siis peaks vist käituma nii, et kui on võimendi mis sobib 2 oomise takistuse jaoks ühes väljundis siis peaks seda ka ära kasutama. kas siis 2x12" või äkki kahe mähisega 15" puhul mis võib isegi 1 Db valjem olla.


See väide ei pea kusagilt paika, kõlarite puhul on NII palju asju mida tuleb sellisel juhul arvestada, võin surmkindlalt väita, et üks 12" ne subbar mängib kaugelt valjemini kui 15" subbar sama võimsuse juures ;)
Sõltub MIS subbareid omavahel võrreldakse, "Xmax" on 1 väga oluline tegur, ehk siis membraani liikumine, kui membraan liigub ikka vähe, siis ei tekita ka suur pindala rõhku piisavalt.

_________________
161.9db official DB drag result, get louder !


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 29.12.2008 14:15 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: 08.04.2003 16:27
Postitusi: 184
Asukoht: Tartu
rebisid mu jutu nüüd kontekstist välja jättes lõpu ära ja unustades ära et elemendid olid pmt ette antud.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on võimalik seletada kuidas miski mängib?
PostitusPostitatud: 29.12.2008 23:07 

Liitunud: 01.05.2008 20:26
Postitusi: 90
Asukoht: Pärnu
To Salupa
Kahjuks ma ei oska midagi eriti lähemalt rääkida :(
Päris karm tulemus sellise elemendi kohta!
Aga seda rääkis mulle Rando(Ranz). Kui teda näen, võin uuesti küsida :)


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 21 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7