Avaleht      Uudised      Artiklid      Partnerite pakkumised      Pood      Foorum       Chat

Tänane kuupäev 23.05.2024 08:03

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 10 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 22.06.2012 22:55 

Liitunud: 22.06.2012 22:51
Postitusi: 1
Kas on väga hullu ja kas võib võimule kuidagi liiga teha kui ühendada külge võimsam supakas kui ette nähtud, ehk siis mul on võim 400w RMS ja supakas 1100w RMS.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 22.06.2012 23:31 
Kasutaja avatar

Liitunud: 15.11.2009 14:10
Postitusi: 233
Võim ei pruugi kaua kesta,sest töötab pmst. pidevalt täisvõimsusel


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 22.06.2012 23:40 
Kasutaja avatar

Liitunud: 17.05.2012 18:04
Postitusi: 453
Kui woofrile võimsam võimendi järgi ühendada probleeme ei teki, siis vastupidine kooslus on hävitavate tagajärgedega nii woofrile, kui ka võimendile.
Isegi kui antud võim peaks selle woofri käima tõmbama, läheb woofer väga kiiresti moonutama, kui volüümi peale keerata. Selle tagajärjeks on reeglina põlenud mähis.
Võimuga juhtub samuti nii, et sagedusgraafikusse hakkavad tekkima moonutused, kuna võimendi "üritab" anda välja rohkem, kui on tema maksimaalne piir. Tulemuseks on see, et tavalise siinusgraafiku asemel lõigatakse ülemine amplituudi ots ära selles punktis kus on võimendi piir, mis toob omakorda kaasa moonutuse, mis rikub kõlareid ja sagedusfiltreid. Otsi googlist sellist asja nagu "Amp clipping" - seal seletab selle lahti.

_________________
Mazda 3 MPS


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 29.06.2012 11:44 

Liitunud: 26.06.2004 22:12
Postitusi: 932
Asukoht: Tallinn
ZaintS kirjutas:
Kui woofrile võimsam võimendi järgi ühendada probleeme ei teki, siis vastupidine kooslus on hävitavate tagajärgedega nii woofrile, kui ka võimendile.
Isegi kui antud võim peaks selle woofri käima tõmbama, läheb woofer väga kiiresti moonutama, kui volüümi peale keerata.


Mis mõttes käima tõmbama? woofril on ju kirja pandud võimsus taluvus mitte võimsuse vajadus. Lihtsalt kui toita mingit woofrit lahja võimuga siis jääb woofri enda potensiaal kaustamata. Ja mingilt maalt hakkavad kõik võimendid (odavad ja lahjad ning kallid ja võimsad) heli moonutama, ja see sama moonutatud signaal on see mis woofrile saatuslikuks võib saada.

Teemaalgatajele niipalju, et mõistlikult kuualtes ei juhtu midagi, aga "punni" põhja pannes on varsti tükid taga.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 29.06.2012 14:15 
Kasutaja avatar

Liitunud: 17.05.2012 18:04
Postitusi: 453
Olgem ausad, näiteks 200W rms vaevalt, et 1100W rms woofrit liigutab. Võib-olla kergelt väristab, aga see ka kõik. Käima tõmbamise all pidasingi silmas seda, et ta normaalse inimese tasemel kuulates ei moonuta. Kui kuulatagi igapäevaselt nii, et alati tuleb enne hääl, kui auto ja naabritele tüütuks muutuda, siis ilmselgelt on sellest vähe.
Jah, teoorias saab lahjema võimuga ka kuulata, aga sellisel juhul peab väga täpselt teadma, mida teha ning kõrva järgi Gain'i jms paika keerata on antud situatsioonis naeruväärne.
Kui pilli lõhki ajada, siis tegelikult hakkab mingist momendist ka makk ise signaali moonutama. Sellest olenevalt tuleb ka maksta, kui tahta seda vältida.
Kurb reaalsus on see, et mille eest maksad, seda ka saad. Kui võrrelda erinevate tootjate võimendeid, mis on samade võimsusnäitajatega ning ühe hind on 120eur ning teine 560eur, siis ei ole tegemist pelgalt juurdehindlusega. Kallimatel võimudel on see moonutamine viidud nii miinimumini, et reaalselt sellistele tasemetele, kus võim peaks moonutama hakkama, igapäevaselt ei jõuta. Kallimaotsa võimenditel on ka moonutuskaitse, mis välistab igasuguse moonutatud signaali jõudmise kõlarini.

_________________
Mazda 3 MPS


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 29.06.2012 15:46 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.11.2005 15:12
Postitusi: 1109
andri5555 kirjutas:
Võim ei pruugi kaua kesta,sest töötab pmst. pidevalt täisvõimsusel

Miks võim pidevalt täisvõimsusel töötab? Kas kui sa samale võimule paned 300W rms võimsustaluvuega elemendi taha siis võim töötab kuidagi väiksemal võimsusel ja saab vähem koormust? Võim töötab ikka nii kuidas sa volüümi keerad ja gaini sätid. See kui suure võimsustaluvusega kõlar sul seal taga on ei mängi mingit rolli. Võim töötab ikka täpselt samamoodi, pole vahet kui suur sul kõlari võimsustaluvus on.

See on täielik loll jutt, et lahjem võim tapab kohe kõlari või võimu ära. Siis ei saaks ju üldse vaikselt muusikat kuulata vaid peaks koguaeg punn põhjas kuulama, sest vaiksemalt kuulates ju toodab võim vähem võimsust.
Reaalselt ei lähe tegelt üldse palju võimsust vaja, et teha kõva lärmi, näiteks minu vana süsteem ühe 18" bassikaga sai 140dB kätte kõigest ~200W rms juures aga 150dB jaoks läks juba 2300W rms vaja ehk 10 korda rohkem võimsust, et saavutada 10dB võit. See näitab väga selgelt, et ei ole tegelt vaja ulme võimsusi, et teha kõva lärmi.
400W ja 1100W vahe on 3-4dB mis on küll kõrvaga eristatav vahe aga kindlasti mitte mingi selline vahe, et üks tunduks tunduvalt valjem või parem.

Moonutus ei ole samuti mingi müstiline tegelane kes tapab võime ja kõlareid kohe kui see tekib. Netist lugedes räägitakse hirmujutte kuidas 200W rms võim mis lastakse natuke moonutama tapab 1000W rms võimsustaluvusega kõlareid ja teeb igasuguseid trikke veel. See on jälle minu arvates loll jutt. Moonutuse suurenemisega kaasneb enamasti ka võimsuse kasv ehk siis 200W rms võimust võid suurema moonutusega näiteks 300W rms välja võtta, esimene number on näiteks 1% moonutuse juures ja teine 10%. Suurema võimsuse juures tekib rohkem soojust mähises ja võim töötab samuti suurema koormuse juures ning lõpuks võib midagi järgi anda. See ei tähenda muidugi, et sa võid 200W rms võimendiga 1000W rms reaalselt kannatava woofri läbi lasta, sest ükstapuha kui palju sa võimu moonutama lased ei küündi selle välja antav võimsus sellise tasemeni, et kõlariga midagi juhtuks või, et mähis läbi kärssaks. Sa võid küll võimu suure piinamisega läbi lasta ning kuidagi sellega kõlari läbi lasta aga muidu ei tohiks lahjem võim kuidagi kõlarile halvasti mõjuda. Muidugi ei tasu uskuda iga tootja lubatud numbreid, see kui sa ostsid 50 euro eest kirjade järgi 5kW rms kannatava bassika ei tähenda, et ta seda ka kannatab.
Teine asi on kui sul 1000W rms võim ja 1000W rms kannatav kõlar, siis võib vabalt juhtuda, et kui moonutades lähevad võimsused liiga suureks siis pikema piinamise peale lihtsalt kõlar annab alla kas siis kogunenud kuumuse pärast või mehaanilise rikke tõttu.

Moonutusega kaasneb ka signaali tippude ära lõikamine ja heli kvaliteedi langus aga see ei tohiks otseselt võimu või bassikat ära tappa.

Moonutust ei pea alati kartma vaid peab teadma mis hetkest see tekib konkreetses süsteemis ja peab oskama õigesti süsteemi seadistada ning tundma enda süsteemi piire. Mina lasen näiteks võistlusel enda autos tahtlikult võimu natuke moonutama, sest sellega kaasneb väike võimsuse kasv ja ka suurem helirõhk. Midagi halba see minu süsteemis ei tee, sest mul kõlarid taluvad seda suuremat võimsust ja ka võimu toitesüsteem on piisav, et kompenseerida suuremat voolutarvet.

Muidugi on ka alati "Idioodi faktor" ja oskamatu inimene suudab ikka mingi ime läbi oma tehnika maha põletada aga eks sellist asja esineb kõikjal.

_________________
Street B 148.4dB......Street C 150,9dB......Extreme 162,5dB


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 30.06.2012 08:56 
Kasutaja avatar

Liitunud: 17.05.2012 18:04
Postitusi: 453
Olen ka see ohver, kes igasuguseid hirmulugusid lugenud... Eks see olegi nii, et vaikselt igalt poolt õpid midagi juurde, aga ei arvanudki, et moonutamine kohe lammutama kukub. Sellest ma sain aru, et signaali tippude ära lõikamisega tekkiv alalisvoolulaadne signaal kõlaritele ei meeldi.

Jällegi targem :D

_________________
Mazda 3 MPS


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 30.06.2012 09:27 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.11.2005 15:12
Postitusi: 1109
ZaintS kirjutas:
Sellest ma sain aru, et signaali tippude ära lõikamisega tekkiv alalisvoolulaadne signaal kõlaritele ei meeldi.

See alalisvoolu teema on jälle mingi välja mõeldud jama. Ei saa tekkida alalisvoolu, signaal võib olla küll tugeva moonutuse korral väga kandiline aga see ei tähenda, et ta alalisvool oleks. Voolu suund ja tugevus muutub ikka perioodiliselt ja alalisvooluks ei saa ta muutuda.
Ja mina näiteks ei ole usu seda juttu, et moonutatud signaal ise kuidagi näiteks bassikale halvasti mõjub. Kõlar liigub ikka täpselt samamoodi sisse välja, heli kvaliteet küll kannatab ja algsest signaalist ei pruugi midagi väga järgi jääda aga see ei tohiks kõlarit tappa. Kõlari tapab ikkagi suurenenud võimsus ja sellest tekkinud kuumus või mehaaniline ülekoormus.

Muidugi see kõik on minu arvamus ja minu arusaam asjadest, kui keegi teab paremini ja oskab mu väited ümber lükata siis kuulaks hea meelega. :)

_________________
Street B 148.4dB......Street C 150,9dB......Extreme 162,5dB


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 30.06.2012 11:19 
Kasutaja avatar

Liitunud: 17.05.2012 18:04
Postitusi: 453
Okei ma olen nüüd parem vait. :D
Ega ma ei mõelnudki tegelikult enne, et alalisvool hakkab kõlaritesse jõudma. Pigem selle laadne, et jah, väga kandiline.
Kuna ma olen rohkem SQ valdkonda uurinud, siis ongi jäänud arusaam, et igasugune moonutus on pähh!

_________________
Mazda 3 MPS


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kas on hullu kui lahja võimu pealt võimas supakas?
PostitusPostitatud: 30.06.2012 15:37 
Kasutaja avatar

Liitunud: 23.11.2005 15:12
Postitusi: 1109
Üks link samuti kus on põhjalikumalt sellel teemal räägitud. Selle ma leidsin peale seda kui enda jutu ära kirjutasin aga põhimõtteliselt räägib sama asja mis mina aga põhjalikumalt: http://www.bcae1.com/2ltlpwr.htm

_________________
Street B 148.4dB......Street C 150,9dB......Extreme 162,5dB


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 10 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7