Avaleht      Uudised      Artiklid      Partnerite pakkumised      Pood      Foorum       Chat

Tänane kuupäev 16.06.2024 01:37

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 288 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 04.11.2009 01:18 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.05.2008 18:22
Postitusi: 2840
Kuna viimasel ajal ummistub mu postkast bassihuviliste poolt, siis mõtlesin et teen ühe teema siia ja kui siis ikka küsimusi, siis siin või PSis alles edasi asja arutada.

Nagu Partel US padadest, nii mina ajan oma joru bassimaailmast :D

Alustagem siis sellest, mis on BASS, trääns muusika ei ole bass, küll aga DnB juba oma madalate toonidega.

Mäletan aegu, kus eesti kohalikud kasti meistrid üritasid selgeks teha, et bassikast tuleb ehitada vastavalt auto resoneerimis sagedusele, ehk siis kui bemm resoneerib 50hz juures, siis sinna lähedale miinus 2hz tuleb ka kast häälestada ...
BS ütlen mina selle kohta, selliselt häälestatakse SPL kaste, mitte muusika ja BASSI kaste !

Miks ?

Sest kui nii kõrgele kast häälestada, ei kuule bassi lihtsalt, ehe näide sama kõlari ja võimsuse juures erinevate kastidega:
viewtopic.php?f=28&t=26547

Ja bass, kui selline on meeldivaim just 30-45hz juures !

Mida kõrgem on auto resonants, seda madalamale tuleb kast häälestada, kuna reeglina auto enda reso ja kasti koostöös "üritab" see kombo leida kuldse kesktee.
Näiteks kui auto peak on 60hz ja kast häälestada 46 hz peale, siis võib kindel olla, et auto mängib kõige valjemini ca 52-55hz juures ... Isegi träänsi bassi löögid mängivad madalamalt, ehk siis kui kast häälestada aga 33hz juurde, võib mahlaseid bassi noote nautida ca 40-45hz vahel.

Keskmised luukpära golf stiilis autod resoneerivad ca 45-50 hz vahel, avant tüüpi autod aga 40 hz juures, ehk siis mida suurem auto, seda madalam see on. Mida suurem on auto, seda lihtsam on bassikasti teha, ehk siis see kuldne kesktee kasti häälestuse ja auto enda resoneerimis sageduse vahe jääb minimaalne ja bassi noodid kostavad meeldivad ja valjemad.

Nüüd siis ehituse juurde.

BassBpx Pro programmi pole enamustel ja on suhteliselt keerukas ka kasutada algajale, seega pakun siin välja teile alternatiivi Re kasti kalkulaatori näol:

http://www.reaudio.com/speaker_box/LPort_Box_Calc.html

Kui nüüd juttu tähelepanelikult siin lugeda, siispole seda eriti raske kasutada.

Cm/ inch kalkulaator on googlis paari kliki kaugusel, ehk siis ei pea taskuarvuti ümber teisendamiseks ligi olema, ntx toksides googli ribale "80 cm in inches", saategi kohe täpse vastuse. See on ainus selle proge miinus, meeter süsteemi kasutajatele.

Bassi maailma elukad on aastate jooksul jõudnud välja tõeni, et port ek siis ava kust rõhk väljub, peals olema ca 10 square inch per 1 cubic feet, ehk siis ca 70 ruut cm 30 liitri kasti mahu peale, kes viitsib arvutab ise täpsemalt, pordi ideaal laius võiks jääda ca 5-7.5cm, sõltub nüüd mitu elementi ja kui suurt kasutada, vahest ka 10cm lai, kui 18" kõlarit kasutatakse ja/või mega suurt kasti.

Üld standardid kasti mahtude koha pealt on järgmised, 12" subbarile ca 60-75 liitrit ilma pordita, 15" subbae ca 90-120 liitrit.

Nurgad soovitatakse teha kumeraks, nagu mu antud lingil, ehk siis 45 kraadi just õhu voolavuse eesmärgil, ideaalis kaetakse veel klaasfiibriga. Pordi väljuv ava aga tuleks teha võimalikult kumer.

Kui nüüd antud kalkulaatorit kasutada, siis tuleb arvestada, et nurkade ja subbari lisamisega kasti maht väheneb ja kasti häälestus tõuseb ca 2-3hz, alati on erinev, sõltub nurkade/subbari suurusest ja arvust.

Jah, mida paksem kast, seda vähem vibratsiooni, samas aga kui on suured (15") kõlarid ja võimu pole just kamaluga, siis ei pea kastid olema 50mm paksud, piisab ka 18mm seintest, kui üle 1kw reaalset võimu pole, sest bass ei ole SPL, kus iga kümnendik db tähtis on, ja kõrvaga poole db juures te ka vahet ei tee !

Minu soovitus on oma BASSI kastid häälestada ca 33-36hz vahele, kui kuulate muusikat, max 40hz juurde, kui teil on väike auto ja tõesti ainult träänsi kuulate :)

Küsige, kui küsimusi ja head meisterdamist :beer

Edit: paar typot

_________________
161.9db official DB drag result, get louder !


Viimati muutis MarkoC, 02.02.2010 17:56, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 04.11.2009 02:37 

Liitunud: 22.09.2008 17:28
Postitusi: 699
Asukoht: Oslo
Viktor, jätka samas vaimus. Midagi nii head pole sa tükil ajal kirjutanud!

_________________
peaasi, et ei süsti


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 13.11.2009 03:33 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.05.2008 18:22
Postitusi: 2840
Lisaks:
http://www.termpro.com/articles/buildbox.html
veel
http://www.the12volt.com/caraudio/boxes.asp

Soovituslikud kasti mõõdud elementide mõõtude arvestuses:

FIGURE 1 - Box Volumes for Common Driver Sizes
Driver Diameter (in) Enclosure Volume (ft^3)
6 0.3 - 0.4
8 0.6 - 0.8
10 1.0 - 1.5
12 2.0 - 3.0
15 5.0 - 9.0

1 cu ft on ca 28 liitrit, soovituslikud mõõdud on "for pure bass"
Nõrgemale kõlarile väiksem soovituslik kast, kuid kindlasti mitte tehase poolt soovitatud 30 liitrine :)

_________________
161.9db official DB drag result, get louder !


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 27.11.2009 10:07 

Liitunud: 28.11.2005 22:50
Postitusi: 574
Asukoht: Tartumaa
Kas kusagilt netist leiaks veel infot auto resonantsi kohta?

Häälestasin oma kasti hetkel 33 hz.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 27.11.2009 17:03 

Liitunud: 07.12.2007 15:38
Postitusi: 5
Asukoht: Rapla
Äkki annad ka mõne vihje, kust mõistliku hinnaga MDF-i saada?

Tänud :) :beer


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 27.11.2009 17:36 
Kasutaja avatar

Liitunud: 06.04.2003 09:41
Postitusi: 2771
Asukoht: Tallinn
Mina olen ostnud Deborast:
http://www.debora.ee/?path=2557&PHPSESS ... 6879f1cd29
Kas see kõige soodsam on, ei julge lubada, aga kallis kindlasti mitte.

Tõnu

_________________
Driven by goa ::: Caraudio.ee
Alla V8 mootoriga võite muru niita


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 06.12.2009 15:48 

Liitunud: 29.11.2008 20:13
Postitusi: 33
mis hz oleks mõtekas kast häälestada kui kuulad räpi ja suhteliselt madalat bassi??


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 06.12.2009 16:00 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.05.2008 18:22
Postitusi: 2840
2Freedom2 kirjutas:
mis hz oleks mõtekas kast häälestada kui kuulad räpi ja suhteliselt madalat bassi??

30-33hz

_________________
161.9db official DB drag result, get louder !


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 06.12.2009 21:56 

Liitunud: 28.11.2005 22:50
Postitusi: 574
Asukoht: Tartumaa
Tsiteeri:
Minu soovitus on oma BASSI kastid häälestada ca 33-36hz vahele, kui kuulate muusikat, max 40hz juurde


Häälestasin omal kasti ka 35,8hz juurde. Väga super tulemus jäi 8)

Respect ViktorT-le. Kui poleks olnud seda teemat, siis poleks viitsinud hakata katsetama :hail


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 09.12.2009 18:41 
Kasutaja avatar

Liitunud: 11.03.2007 20:03
Postitusi: 8
Asukoht: Võru-Võrukivi
Üks küsimus. Kuidas ma tean palju mul kastis Hz on? Tänud!
A ja üks küsimus veel...
Hetkel on mul üks Alpine SWR-1242D
Kui mul on plaanis soetada veel üks samasugune kõlar ja panna need kaks kõlarit ühte suurde kasti siis mida see annab juurde?
Ja kas annabki midagi juurde?
Nagu ma aru sain siis madalate basside jaoks on mõtekas kast häälestada 35hz peale.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 09.12.2009 21:57 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.05.2008 18:22
Postitusi: 2840
Kes ikka ei saa üle, ega ümber ümmargustest portidest, siis siin 1 "handy" kalkulaator teile :)

http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=31


Alksu kirjutas:
Üks küsimus. Kuidas ma tean palju mul kastis Hz on? Tänud!
A ja üks küsimus veel...
Hetkel on mul üks Alpine SWR-1242D
Kui mul on plaanis soetada veel üks samasugune kõlar ja panna need kaks kõlarit ühte suurde kasti siis mida see annab juurde?
Ja kas annabki midagi juurde?
Nagu ma aru sain siis madalate basside jaoks on mõtekas kast häälestada 35hz peale.



Kalkulaator arvutabki sulle selle Hz.

Kaks kõlarit = rohkem "cone area" ehk siis membraani pindala, mis liigutab õhku ja võimaluse võimsam võimendi installida ja seega kõvemat tümmi nautida.

_________________
161.9db official DB drag result, get louder !


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 05.01.2010 01:37 
Kasutaja avatar

Liitunud: 06.04.2003 12:59
Postitusi: 1207
Asukoht: Tln
Kuidas teada saada milline on auto resoneerimis sagedus? Kas mingid spetsiaalsed mõõteriistad selleks? milline oleks see sagedus näiteks sedaankerega passatis?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 05.01.2010 02:12 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.05.2008 18:22
Postitusi: 2840
VW kirjutas:
Kuidas teada saada milline on auto resoneerimis sagedus? Kas mingid spetsiaalsed mõõteriistad selleks? milline oleks see sagedus näiteks sedaankerega passatis?

Sul pole selle teadmisega mitte midagi peale hakata, kui teed omale bassi kasti, kui SPLi teemat aretad, siis bassman kindlasti aitab :) Netis seda teha ei saagi, special mikker ja töövõtted selle jaoks.

_________________
161.9db official DB drag result, get louder !


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 05.01.2010 13:52 
Kasutaja avatar

Liitunud: 06.04.2003 12:59
Postitusi: 1207
Asukoht: Tln
ViktorT kirjutas:
VW kirjutas:
Kuidas teada saada milline on auto resoneerimis sagedus? Kas mingid spetsiaalsed mõõteriistad selleks? milline oleks see sagedus näiteks sedaankerega passatis?

Sul pole selle teadmisega mitte midagi peale hakata, kui teed omale bassi kasti, kui SPLi teemat aretad, siis bassman kindlasti aitab :) Netis seda teha ei saagi, special mikker ja töövõtted selle jaoks.


Enda harimiseks võib alati teada ju :) bassman?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Abiks BASSIkasti ehitamisel
PostitusPostitatud: 05.01.2010 20:36 

Liitunud: 22.09.2008 17:28
Postitusi: 699
Asukoht: Oslo
võtad suvalise arvuti, võtad suvalise mikri, võtad suvalise softi mis teeb roosat müra ja võimaldab reaalajas fft-d arvutada. võtad suvalise bassikõlari.

1) paned bassikõlari auto kõrvale maha, ja mikri kõlarile suht lähedale, kuid siiski suvalisele kaugusele. ntx 5 cm membraanist.
2) paned kõlari autosalongi ühte nurka (see aktiveerib kõik resonantsid) ja mikrofoni teise nurka (see garanteerib et mikrofon kuuleb kõiki resonantsmoode), näiteks armatuuri peale.

nende kahe mõõtetulemuse erinevus ongi sinu auto "ülekandefunktsioon". selle funktsiooni maksimumid ongi sinu otsitud resoneerimissagerused.

täpsema tulemuse saad kui roosa müra keskmistamise asemel siinusega üle soovitud sagedusriba sõidad.

_________________
peaasi, et ei süsti


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 288 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7