Avaleht      Uudised      Artiklid      Partnerite pakkumised      Pood      Foorum       Chat

Tänane kuupäev 26.04.2024 23:45

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 24 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 10.11.2009 23:12 

Liitunud: 04.10.2004 00:35
Postitusi: 30
Asukoht: harjuma
Küsimus proovinutele.
Kas on vahet akrüüli ja epo baasil erinevatel vaikudel kuivades kokkutõmbamise ehk kahanemise erinevusi?Ehk siis oletades, et ma valan kaks erinevat näiteks 10cm-se siseläbimõõduga ja 30cm-se kõrgusega ja põhjaga puust toru vaiku täis.Kas pärast kuivamist on vaik mõlemal puhul(akrüül, EPO) vaik ka pärast kuivamist seinte külge korralikult liimunud.Ilma, et kuivamisel seinu omavahel lähemale ei tõmbaks või seinast eralduks.
Loogika ütleb mulle seda, et akrüüli baasil tehtul on rohkem lenduvaid-auruvaid osiseid, mis lendudes kuivades kogu kivistunud massi ruumala võivad vähendada, erinevalt tema vedelas olekus ruumalaga. Epo peaks olema rohkem keemiline reaktsioon, kus lenduvaid osiseid on vähem.Akrüülis kasutatkse ilmselt vedeldina mingit abiveeldit, mis ei pruugi aktivaatori toimel muud teha, kui vaid minema lennata.Kogu mu eelnev mõttekäik põhineb vaid akrüülvärvidega kokkupuutumise loogikal.Kus siis värvis on pigment, täidismass ja vedeldi.Reaktsiooni tekitab kõvendi.Värvi kuivades ta kahaneb, kuna lahusti lendub minema.Vaiku ja ja värvi ei saa kindlasti üks-ühele võrrelda, aga küsimus tekitas kahtusi ja ma ei saa kahjuks oma otsuses eksida ja lahendus peab olema õige.
Kogu mu küsimuse iva on selles, et ma tahan 2,5 cm paksusel ja 1x1m pragunenud(praod on 0,5-1,5mm) plaadil praod täis valada ja nii, et detail saaks tugev.Ehk siis töötaks hiljem, nagu terve ja ilma pragudeta plaat.Et vaigu panemisel ei oleks enam pragude seinte omavaheline ühendus kokkukuivamise tõttu kehvem.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 11.11.2009 00:58 

Liitunud: 22.09.2008 17:28
Postitusi: 699
Asukoht: Oslo
ma arvan, et nii väikese pragude korral on kokkutõmbumine väheoluline. pigem on küsimus kui tugevasti vaik sinu materjali külge nakkub.

aga ma olen aru saanud et epo on kallim ja parem kui polüestervaik. aga muidu polüestervaik tõmbab kokku küll.

_________________
peaasi, et ei süsti


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 11.11.2009 12:02 

Liitunud: 01.12.2003 21:00
Postitusi: 153
sa vala jah see 10cm läbimõõduga ja 30cm kõrge torbik vaiku täis ja ära unusta filmida seda kuivamise protsessi, tahaks isegi näha, pole proovind kunagi, kuigi väiksemate kogustega olen küll :D
vaigu liimimisomadused on peaks ütlema et väga halvad niiet mingiks pragudetäitmiseks see küll hästi ei sobi. Kahekomponentsed epoliimid või ntx Megaplasti sarnased on piisavalt head sellise töö jaoks nagu sa isegi tead.

_________________
Koenigsegg.com


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 12.11.2009 16:10 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.07.2003 12:04
Postitusi: 716
Asukoht: Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrada
Erinevate firmade vaigud ja erinevate firmade toodang on kordades erinev. Kõige sitema vaigu kahanemine on ca. 5-7% kõige parema akrüülvaigu kahanemine alla 0,5% vinüülepo'del ja epo'del on kahanemine kindlasti alla 1% sõltuvalt epo'st jällegi.

Kui sa tahad parimat hinna ja kvaliteedi suhet just kahanemise osas, siis soovitan Ashlandi toodangut, mida müüb GRPMS grupp. Kindlapeale väljaminek on täiteainetega vormivaigud, mille omadused on väga head. Samuti kilohind on suurusjärgus 150.-

Odavate vaikude puhul sellise suure koguse valamine võib lõppeda tulekahjuga - vaik läheb nii kuumaks, et läheb põlema, kehvemal juhul muutub ämblikuks (praguliseks).

Lendlevate osakestega pole siin mitte mingit pistmist kahanemise osas.
Nii epo's kui akrüülis toimub keemiline reaksiin, mille jaoks hapniku pole vaja!
EPO ja Akrüüli vahe on koostisosades, mitte selles, et üks vajab hapniku, teine mitte - rumal linnalegend.

Sinu lahenduse puhul oleks kõige arukam enne pragude kohtadesse mõned lisaaugud puurida (3-5mm puuriga), kogu pind karestada ja siis vaigutada/epotada + matt/riie sisse. Tugevuse eesmärgil pane riiet/matti julgelt, aga nii, et korralikult läbi imbuks. Kõvendit soovitan panna kaalujärgi ja täpselt. Peale mäglamist 24h pärast anda tootele 2-4h kuuma ca. 40-60 kraadi, kui vaja eriti head lõpptulemust. EPO puhul kuivamise ajal juba kuumutada 4-6h 60 kraadi. Erinevate vaikude epode puhul on need numbrid natukene kõikuvad, aga umbes mõte jääb samaks.

_________________
Team BSM & DD AUDIO tooteid saab minu käest & 160+dB Street Car
Friiza: "Mees kes hoolitseb selle eest, et teie kõrvakiled katki läheksid:P"


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 12.11.2009 18:42 

Liitunud: 04.10.2004 00:35
Postitusi: 30
Asukoht: harjuma
Kirjeldatud toru täisvalamise jutt oli vaid näitena toodud, et oleks arusaadav, mida ma täpselt küsida tahtsin.Epode kokkutõmbamisest ei teadnud ma mitte midagi, sellest ka näitlik jutt.
Lugu jõudis nüüd nii kaugele, et käisin firmas, kus on väga suur valik kõike vaikudega seotud kaupa, abivahendeid, lisamaterjale, jne.Kus oli ka tõepoolest torudesse valatud näidiseid väljas.Kasutatud toru sisediameeter oli muidugi väiksem- umbes 50mm.See ei olegi tähtis.
Tähtis on see, et sain epo ja täitefiibri.Kõigepealt lähevad praod pintsliga puhta liimiga mäkerdamisele ja pärast esimese kihi mõne-aegset nakkumist, läheb otsa täitefiibriga segu.
Ja esitasin konkreetse küsimuse ka kokkukuivamise osas ja öeldi, et selle matejaliga seda probleemi ei ole.
Tulemus peaks lähipäevil selguma.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 16.11.2009 20:29 

Liitunud: 04.10.2004 00:35
Postitusi: 30
Asukoht: harjuma
Lugu on leidnud lahenduse.
Tegin täpselt nii, nagu õpetati ja kõik töötas õpetusele vastavalt.Esimene ilma fiibrita kiht tõmbas vineerile päris isuga sisse.Teine kiht poole tunni pärast fiibri-vaigu seguga täitis kõik ära.
Ainuke mure oli kõvendi doseerimisega.Vaigu 100g-le läheb 37g kõvendit.Lubatud eksimine on +/- 3g.Seega 137g peale silma järgi 3g lubatud eksimist saavutada on raske.Võtsin kõvendi ja vaigu pudelid.Vaatasin nende kaalu ja siis mõõtsin joonlauaga üle ja jagasin kogused pikkusmõõtudesse ja tõmbasin 50g intervallidega kriipsud peale.Selgus, et see on täppisteadus, kuna esimene proovisats ei tahtnud veel ka 10 tunni pärast kõva olla.Ruumi temperatuur oli ka muidugi ainult algul 15 kraadi ja hiljem alla selle.Hiljem panin soojapuhuri ja detaili väiksesse ruumi, kus see mõne tunni sooja käes kõvemaks kuivas.
Aga kuna mul seisab selle-alane tegevus veel tulevikus ka ees, siis läksin ostsin digikaalu, mis näitab grammi täpsusega.Seega sai lõpp hea.
MOTT.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 17.11.2009 12:03 

Liitunud: 01.12.2003 21:00
Postitusi: 153
:o mis kuradi vaik see on kuhu käib 37% kõvendit, eluaeg on olnud ikka 3% kõvendit. või leiutasid ise mingi exxtra ratsiooni.

_________________
Koenigsegg.com


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 17.11.2009 15:53 

Liitunud: 21.07.2009 08:41
Postitusi: 31
37% nats karm jah


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 17.11.2009 16:43 

Liitunud: 04.10.2004 00:35
Postitusi: 30
Asukoht: harjuma
Ma ei ole varem sellega kokku puutunud ja ei oska kõvendi protsendi suuruse normaalsust kommenteerida.Tean seda, et sain kaks purki.Vaik 600g ja kõvendi 250g.Purkidel olid kirjad peal, et 100g ja 37g on vahekord.Tegin nii nagu kirjas ja rohkem ei tea ma midagi, et kes või mis on normaalne või mitte.
Päritolu koht on see www.composite.ee


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 17.11.2009 17:59 
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 03.12.2008 15:27
Postitusi: 558
rock kirjutas:
:o mis kuradi vaik see on kuhu käib 37% kõvendit, eluaeg on olnud ikka 3% kõvendit. või leiutasid ise mingi exxtra ratsiooni.


Variant Eesti valikust - epovaigu kõvendi RTM37 või CA37
Kõvendite vahe on tööajas, hetke näite puhul siis 2h. Näiteks CA40 puhul on tööaeg 18minutit.

_________________
SR.ORG @ FACEBOOK!
Audio ja tuuninglahendused Ghostist!!! - http://www.ghost.ee


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 17.11.2009 22:42 

Liitunud: 22.09.2008 17:28
Postitusi: 699
Asukoht: Oslo
rock kirjutas:
:o mis kuradi vaik see on kuhu käib 37% kõvendit, eluaeg on olnud ikka 3% kõvendit. või leiutasid ise mingi exxtra ratsiooni.


mind kohe päris huvitab mis tehnikaga seda 3% mõõdetakse.
minu taktika oli päris kulukas:

valasin sortsu vaiku topsikusse (umbes pool) ja sinna sisse pigistasin teatud pikkusega triibu kõvendit.

ja umbes peale kümnendat topsitäit selgus visuaalne triibu pikkus (3,5 ringi) mis enam enneaegselt ära ei tahkunud.
jube materjalikulukas meetod igatahes ;) lisaks on jama kui mõni laar vahepeal lahjaks jääb...

100:37 puhul tundub tundub jah et võimalik kaaluga saada.. 100:3 jaoks on vaja mingit apteekrikaalu vist.

_________________
peaasi, et ei süsti


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 17.11.2009 23:33 
Kasutaja avatar

Liitunud: 19.07.2003 12:04
Postitusi: 716
Asukoht: Pirita-Kose-Kloostrimetsa ringrada
tsimpa kirjutas:
rock kirjutas:
:o mis kuradi vaik see on kuhu käib 37% kõvendit, eluaeg on olnud ikka 3% kõvendit. või leiutasid ise mingi exxtra ratsiooni.


mind kohe päris huvitab mis tehnikaga seda 3% mõõdetakse.
minu taktika oli päris kulukas:

valasin sortsu vaiku topsikusse (umbes pool) ja sinna sisse pigistasin teatud pikkusega triibu kõvendit.

ja umbes peale kümnendat topsitäit selgus visuaalne triibu pikkus (3,5 ringi) mis enam enneaegselt ära ei tahkunud.
jube materjalikulukas meetod igatahes ;) lisaks on jama kui mõni laar vahepeal lahjaks jääb...

100:37 puhul tundub tundub jah et võimalik kaaluga saada.. 100:3 jaoks on vaja mingit apteekrikaalu vist.


Siiamaani kutsutakse seda meetodit kaalumiseks!

grammikaaluga paneme ntx 100g vaiku, sinna 3g kõvendit ja vola.

_________________
Team BSM & DD AUDIO tooteid saab minu käest & 160+dB Street Car
Friiza: "Mees kes hoolitseb selle eest, et teie kõrvakiled katki läheksid:P"


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 17.11.2009 23:45 
Kasutaja avatar

Liitunud: 29.10.2009 23:44
Postitusi: 1187
kui esimest korda ka epot kokku segasin sõbraga , siis sõber pani ~ veerand purki epot topsiku sisse, sinna sisse lammutas terve tuubi kõvendit :D ytles et siis saab kiiresti tehtud. aga jah , kes usub , see usub , aga see kogu krempel läks põlema konkreetselt. nii et väheusutav on see et 37% kõvendit käib sinna :D

_________________
4 2 0


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 18.11.2009 00:57 

Liitunud: 22.09.2008 17:28
Postitusi: 699
Asukoht: Oslo
basssoundman kirjutas:
grammikaaluga paneme ntx 100g vaiku, sinna 3g kõvendit ja vola.


ma pidasin silmas seda, et kui sa 100g mõõdad grammkaaluga, siis 3g on sul vaja mõõta 0.01g täpsusega...

_________________
peaasi, et ei süsti


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Küsimus vaigu kokku tõmbamise kohta
PostitusPostitatud: 18.11.2009 01:13 

Liitunud: 02.12.2008 12:56
Postitusi: 853
.


Viimati muutis allan1, 14.05.2013 19:25, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 24 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.7