Tere
Mul on olnud 3 xm-i
see ei ole õhkvedrustus vaid hüdropneumaatiline vedrustus. Süsteemi toiteallikas on kolbpump, mis on võimeline andma ca 200 baari rõhku, pump on sisuliselt selline et kui ta väljalase sulgeda lööb kesta puruks, samas pumba tootlikus ei pea suur olema sest xm-i puhul saavad samast pumbast rõhu nii roolivõimendi kui ka pidurid, vedrustuse jaoks ei ole pidevat pumba uhamist vaja.
Aktiivosa, mis on ratta juures koosneb hüdrosilndrist, mille otsas on nn roheline pall, roheline pall on täidetud lämmastikuga, survega siis 40-120 baari, kui nüüd õli sinna silindrisse pumbata surub see ka pallis oleva lämmastiku kokku, auto vedrutabki seda pehmemalt mida vähem õli palli sees on, teatud piirini muidugi.
Auto kõrguse panevad paika hüdromehhaanilised kõrgusregulaatorid, mis on hoobade abil kummagi silla stabikaga ja omavahel ühendatud, sedasama kahevahelist hooba pikendades ja lühendades muutubki auto kõrgus.
Ebatasasuste kompenseerimiseks on lisaks ratta juures olevatele pallidele veel silla keskel olev pall, mis mõjub mõlemale rattale kahel moel: a) Lülitades elektromagnetklapi abil see pall järgi on auto pehmem, kuna nüüd liigub õli sinna lisapalli, vedrustuses olev õli maht suureneb ja sams suureneb ka kokkusurutava gaasi hulk. b) kurvides kaldub auto vähe, tänu sellesamale lisapllile, silla keskel olevas kobuskis on sisuliselt kahe vedru vahel kuul, mis liigub kurvis inertsi mõjul, kummagile poole ja lisapallis olev rõhk kompenseerib auto kaldumise.
Terves citroeni süsteemis on õli ca 6liitrit see on spetsiaalne mineraalõli LHM uuematel sidrunitel mingi muu taolise nimega, õli on roheline.
Mingile muule autole seda süsteemi ehitada on tõenäoliselt keeruline üsna mitmel põhjusel. esimene neist ei tundugi midagi erilist esialgu aga töö käigus osutub tõeliseks probleemiks, kõik torud, stutsid ja muud liidesed on tollimõõdus ja eestis ei ole kusagilt neid peale esinduse saada, ei hydroscandias ega dunlop-hiflexis, samuti on torude otste valtsimiseks spetsiaalset valtsi vaja.
Et asi ideaalselt töötaks on vaja väga väga palju vaeva näha niiet see ei tasu kindlasti ära, lihtsam on õhkvedrustus paigaldada.
Sobivate osade hankimine võib keerukas olla.
Süsteemi toimimispõhimõtetest on terve loogikaga inimesel väga raske aru saada.
Asi toimib ka ilma elektroonikata kuid xm-il on lisaks veel aju, mis arvestab rooli pööramiskiirust, pidurdamist, gaasivajutust, auto kõrgust, auto kiirust. Süsteem on sisuliselt tavalisest õhkvedrustusest suurusjärgu võrra keerulisem, asjaga on tegelikult praeguseks viis aastakümmet insenerid päid murdnud ja süsteemi keerulisemaks ehitanud.....
Muuseas rolls royse, jaguar ja mersu, bmw, peugeot kasutavad oma tagasildades mõnel autol väga sarnast süsteemi mis ei ole väga keerukas aga kui terve auto selle peale ehitada siis ei ole citroenile keerukuselt vist vastast.
Ahjaa, xantia actival, on kokku süsteemis üheksa palli ja see auto pidi teel püsima nagu liimitud.
XM-v6 mootoriga omaba aga sellist roolilatti, mis on kiirustundlik ja koha peal saab seda kasvõi imik väikse näpuga keerata, samuti kui koha peal rattad ühele poole välja keerata keerab ise otseks tagsi!!!
video sellest kuidas xm kurvides kaldub
http://www.youtube.com/watch?v=gVPXgvOl ... re=relatedauto tõstab ja langetab ennast
http://www.youtube.com/watch?v=83WsORQ_ ... re=relatedläbilõige
http://rallycad.sweb.cz/Rallycad/pic/cu ... oen_xm.jpgSisuliselt on see vist citroen ds-i hüdropneumaatika skeem mis ei olegi keeruline võrreldes xm-iga
http://oto.to/schematy/poradnik/suspensk.jpgsiin siis kurvides kaldumist regulliv klapp
http://oto.to/schematy/poradnik/soft_mod.jpgilus pilt citroen sm-ist
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _model.jpgisekeerav roolilatt
http://xu10j4r.free.fr/diravi.jpgxm-i vedrustuskontuur
http://www.pepon1.net/CITROEN%20XM_fich ... RAVI_2.gifxantia activ siis slaalomil
http://www.youtube.com/watch?v=H3YxqjD8Rh4ühesõnaga pikk jutt sitt jutt, ma ise saan aru aga teistele on raske seletada. Aga edu ehitamisel.