Jesper kirjutas:
jazz kirjutas:
aga Jesper, mida sa loodad siit keskkonnast leida? "Foorumlased" on enamasti tehnikahuvilised ja ilma või majandusest kaugele jääva kõrgharidusega ning omandanud majanduse mingisugused põhitõed väga madalalt tasandilt.
Kahjuks sellise haridussüsteemi ja inimeste enda väärtushinnangutega, ei saa me eeldada ratsionaalset käitumist. Tihtipeale, mida madalam on isiku haridustase, seda rohkem emotsionaalsem ta oma käitumises on.
Minu diagnoos on ilmselt kaugelearenenud grafomaania, aga see selleks

Põhipoint on, et siin ei käi jutt mingist majandusteooria ulmelisest kõrgpilotaažist, vaid lihtsast A-st ja B-st, mis on kokku võetavad paari lausega ja millest aru saamine ei võta tegelikult väga kaua aega. Ma ei väida, et valitsus alati kõik õigesti on teinud, aga enamik neist võrdlustest mis tuuakse on lihtsalt nii rämedalt ebaausad - umbes stiilis et kui Eesti oleks Toyota Corolla, siis ühe nurga alt võrreldakse seda Porschega, teise nurga alt omnibussiga ja selgubki et täiesti mõttetu masin, ei liigu edasi ega mahuta inimesi.
Soome edu juured on selles, et puidu- ja paberitööstusest saadud rikkused
investeeriti haridusse. Siit natuke edasi nuputades on kerge mõista, miks neil põhimõtteliselt samast kultuuriruumist ja sama keelt oskavaid Kalevipoegi massiliselt vaja on. Ning milline on nende härrade taust ja päritolu, kellele neid eelistatakse.
Soomlastel on sellega seonduvalt omad probleemid. Tegelikult ka üldse kõigil teistel heaoluriikidel. Hetke ühiskonnas viib see majanduskasvuni, mis viib suurema tarbimiseni, mis viib omakorda suuremale tootmisele. Rahvale jääb järjest rohkem raha kätte ja nende elukvaliteet paraneb. See paneb neid nende väärtushinnanguid ja väljavaateid muutma. Tihtipeale on selleks rohkemate mugavuste soov, mis peaks viima sots. heaolu tõusu. Sellega kaasneb nagu näha võõrtööliste sissevool. See on siis põhjuseks oma korda paljule halvale - alustades rassismist ja lõpetades suitsiidide ning raha väljavooluga.
Valitsust pole mõtet taga kiruda. Alati saaks hullemini ja olla nagu Läti (nagu kriisi eel taheti). Algab see siiski ju kõik indiviidi-tasandilt. Kui selliseid võrdusi kannatab tuua ja rahvas kuulab, siis miks mitte? Asi ju müüb. Siinkohal aga nõustun sinuga ebaadekvaatsete näidete kohapealt ja meenutaks nendele "lammastele" kes siin suure uhkusega jagasid (ja jagavad ka edasi) Eesti ja Skandinaavia palkade ning sotsiaaltoetuste võrdust. Sama nagu sinu näide. Riikide maksusüsteem on juba olemuselt niivõrd erinev aga ega selle peale ei mõelda. Huvitavad ju ainult numbrid. Näe, 911 läheb 100ni alla 5sek ja Corolla 12. Näe kus on vahe - Maha Ansip, Laar, Savisaar! (*kibestumus, viha, arusaamatus, hirm*). Ma arvan, et paljudele see osa nagunii pähe ei hakka, et lihtsam on öelda: Ansip on süüdi, et su Vectra 5 sek 100ni ei kiirenda.
Haridusse investeerimist toetan aga jällegi - aga millisesse?
Praeguse majanduse toimimist on väga raske seletada 1lk´ga, nii et see jõuaks arusaadavalt igal tasandil kuulajale/lugejale kohale. Me ei hakka siinkohal detailselt defineerima kuulajat aga eeldame, et ta on keskmine keskkooli haridusega kodanik ja majandusest toimimise alustest mitteteadlik.
Temale peaksid kohustuslikud olema mikro-, makroökonoomika, turundus, rahvusvaheline äri, avalik haldus, finantsturud, juhtimise ja sotsioloogia alused. Teisisõnu kõik praegusesse bakalaureuse äri/ettevõtlusõppesse kuuluvad põhiained. Lisaks ideaalis peaks ka nt. Erasmuse programm kohustuslik olema, et saada oma kitsast konnatiigi mentaliteedist lahti. Selles on aga "AGA" mis tahab hetkel raha või keskundumisvõimet ja motivatsiooni - haridus. Seegi aitab sind kahjuks ainult sinnamaani kuhu on praegune ühiskond jõudnud aga sellest tuleks edasi vaadata. Parimal juhul üldse vahele jätta, mida on aga väga raske saavutada.
Arvan, et probleem algab juba varajasest koolist ning senikaua kui me seda kardinaalselt ei muuda, ei näe ma mõtet ka poolikute lahenduste näol edasi minna.
Ma ei näe mõtet pideval tootmisel ja sellest tingitud tarbimisel. Mida kasu me eksistentsiaalselt IPad´ist ja muudest vidinatest saame? Jällegi tarbimisele suunatud mugavus, mille reaalne kasutegur eluliselt on vägagi puudulik. Hawking räägib kosmosekolonialiseerimisest kui tegelikult saaks harmoonilise ühiskonnamudeliga planeedil veel kaua kaua elatud. Kõik on jällegi selles kinni mida sulle väikesena koolis ette söödeti. Harmoonilises ja eluliselt haritud kogukonnas elades (puudub kokkupuude maailmas levinud ühiskonna korraldusega) puuduks sul suure tõenäosusega soov teisi üle lasta ja kuhjata maist mammonat.
Ühesõnaga, hetke süsteem tuleks hüljata (ka. majandussüsteem põhja lasta) ja alustada loodetavasti sealt kus valesti läks. Õpetada järelkasvu ja olemasolevaid jätkusuutlike väärtushinnangute järgi.
EDIT: Kriis sai ametliku alguse siiski 1929 oktoober